În deschiderea rundei a 36-a din liga secundă, băieţii noştri au fost nevoiţi să se recunoască învinşi în faţa celor de la Pandurii Târgu Jiu. Este a doua victorie a gorjenilor la Timişoara, după cea obţinută în 2013, în Cupa României.

Iată şi cele două formaţii care s-au înfruntat sâmbătă, 19 mai, pe arena din Ciarda Roşie...

Ripensia Timișoara: Rădulescu – A. Popa (cpt.), Bocşan, Burdeţ, C. Toma – Hecsko (’62, L. Tudor), Mânecan (’74, Bădăuţă), Zurbagiu – Mediop, Golda (’88, Apro), Dumiter.

Pandurii Târgu Jiu: Moga – Băjan, Celea, C. Munteanu (cpt.), Brînzan – Cenaj (’73, Vasilescu) – Tudoran, Raiciu (’60, Maxin), Şut, Pîrvulescu (’79, Vodă) – Ionică.

Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul. În minutul 24, după o „aşezare” în centrul careului, unicul vârf al gorjenilor, Ionică, a trimis în plasă, 0-1. De altfel, acesta a fost şi rezultatul consemnat pe tabelă la pauză.

Ripi a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 56. Călin Toma a executat un corner de pe dreapta, iar Bocşan a reluat cu capul, pentru 1-1. Bucuria n-a ţinut însă foarte mult, iar oaspeţii au trecut din nou în avantaj. În minutul 65, gorjenii au făcut 2-1, tot după o lovitură de la colţul terenului. Centrarea a venit din stânga, iar căpitanul Cristian Munteanu, aflat la colţul lung, a înscris cu o lovitură de cap.

Ciprian Urican: „Îmi asum întreaga vină pentru înfrângere”

După înfrângerea suferită acasă, antrenorul principal al Ripensiei, Ciprian Urican, a luat întreaga vină a eşecului asupra sa: „A fost o înfrângere ruşionoasă, din punctul meu de vedere. Îmi asum în întregime vina pentru eşecul suferit. N-am reuşit să capacitez jucătorii, să ridic nivelul concentrării lor. Am avut de asemenea şi o circulaţie foarte greoaie a balonului, iar soluţiile alese au fost în general greşite. Per ansamblu, a fost un joc foarte slab al nostru. Mi-e ruşine de această înfrângere”.

În etapa următoare, cea a 37-a, penultima din acest sezon 2017-2018, Ripensia va întâlni în deplasare ASU Politehnica, în derbiul timişorean al ligii secunde.