Ripensia a pierdut în ultimul meci oficial din 2022, 1-3 la Viitorul Târgu Jiu, în etapa a 16-a din Liga 2.

După joc, antrenorul Iulian Muntean a declarat, pentru site-ul nostru oficial: ”A fost o primă repriză bună pentru noi. Și după gol, am mai avut câteva ocazii de a puncta, Gavra ratând o șansă mare. Din păcate, nu am reușit să facem 2-0, iar după pauză situația noastră s-a complicat. În a doua repriză, Viitorul a dominat complet primele 20 de minute, punctând de două ori în urma unor nesincronizări din apărarea noastră. Apoi, după 1-2, am presat, am dominat, am avut situații de a înscrie, dar parcă mingea nu a vrut să între în poartă. Iar pe final, în loc să se dicteze o lovitură liberă pentru noi, s-a indicat invers, încasând astrfel golul de 3-1... Per total, consider că egalul ar fi fost echitabil. Totuși, trebuie să tragem un semnal de alarmă privind modul în care unii jucători s-au pregătit în ultimele trei săptămâni. Iar modul în care aceștia au intrat în ultimele două meciuri este unul dintre principalele motive pentru care am pierdut”.

Partida de la Târgu Jiu a consemnat și o accidentare a lui Lalic, cel care a suferit o entorsă la glezna dreaptă în minutul 61. Situația lui va fi monitorizată în următoarea perioadă.